۱۰ راهکار طلایی برای نجات رابطه سرد و بی روح بین همسران

16 راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۱۶ راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
۱۳ مورد از مهم‌ترین دلایل خیانت زن به شوهرش
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
10 راهکار طلایی برای نجات رابطه سرد و بی روح بین همسران

هر رابطه‌ای پستی‌ها و بلندی‌های خود را دارد. گاهی اوقات همه چیز خوب پیش می‌رود و گاهی اوقات اتفاقات ناگواری پیش می‌آید. اما اگر حس می‌کنید زندگی مشترکتان قدری سرد و بی روح شده، در این مقاله ۱۰ راهکار طلایی برای حل مشکل رابطه سرد و بی روح ارائه می‌دهیم.

 • در رابطه با نگرانی‌هایتان گفت‌وگو کنید.
 • تغییر روتین دهید.
 • گارد دفاعی خود را پایین بیاورید.
 • صمیمیت از دست‌رفته را بازجویید.
 • برای مدت کوتاهی از هم جدا شوید.
 • روزهای خوب را به‌خاطر بیاورید.
 • روی گذشته تمرکز نکنید.
 • کمی بازیگوش شوید.
 • حال یکدیگر را بپرسید.
 • هر روز به همسرتان ابراز علاقه کنید.

 10 راه‌کار برای نجات سرد شدن رابطه در زندگی

در رابطه با نگرانی‌هایتان گفت‌وگو کنید.

اگر رابطه‌تان سرد و بی‌روح شده است، بهتر است با مسائلی که به این معضل دامن زده است روبرو شوید. چندین عامل می‎‌تواند در سرد شدن روابط دخیل باشد، مثلا استرس و نگرانی، مسائل مالی یا فشار کاری. اگر مشکلی وجود دارد که رابطه‎‌تان را خدشه‌دار کرده است، بهتر است بنشینید و با همسر خود گفت‌وگو کنید. نگرانی های خود را بیان کنید و به حرف‌های دل او گوش دهید. گفت‌وگوی مستقیم و بی‌حاشیه یکی از مهمترین مراحل نجات یک رابطه سرد است.

برای حل رابطه سرد تغییر روتین دهید.

ممکن است شما و همسرتان دچار روزمرگی شده باشید. این روزمرگی بر روی روابط زناشویی‌ تاثیر منفی می‌گذارد و صمیمیت میان شما را کمتر می‌کند. یک راه برای نجات از این وضعیت، تغییر روتین روزمره و چشیدن تجربه‌های جدید است. با یکدیگر بیرون بروید. رفتن به مکان‌های جدید را تجربه کنید. همسرتان را به یک شب رویایی در مکانی خاص دعوت کنید و شگفت‌زده‌اش کنید. این تازگی و تغییر در روند زندگی چیزی است که رابطه سرد شما به آن نیاز دارد.

گارد دفاعی خود را پایین بیاورید.

یکی از دلایلی که موجب سرد شدن روابط می‌شود این است که طرفین وقتی دچار احساسات و افکار منفی می‌شوند نمی‌دانند چطور با آن مواجه شوند. درجایی که نیاز داریم پیوند عاطفی بیشتری با شریک زندگی خود داشته باشیم، بیشتر به لاک دفاعی خود فرو رفته و احساساتمان را سرکوب می‎‌کنیم. و این احساسات کم‌کم انباشته شده و بر روی صمیمیت زوجین تاثیر منفی می‌گذارد.

برای حل رابطه سرد صمیمیت از دست‌رفته را بازجویید.

کمرنگ شدن ابراز علاقه فیزیکی می‌تواند منجر به سردی رابطه شود. به دنبال راهی برای جبران این کمبود باشید. کم بودن صمیمیت در یک رابطه، چه فیزیکی چه احساسی نه تنها موجب سرخوردگی و ناامیدی می‌شود بلکه سلامت روحی‌تان را نیز به خطر می‌اندازد. از اتاق تنهایی خود بیرون بیایید و همسرتان را شریک احساسات خود کنید. البته این یک فرایند تدریجی است و در درجه اول باید روی افزایش اعتماد به یکدیگر کار کنید. هرچه بیشتر در این راستا تلاش کنید، رابطه‌تان محکم‌تر خواهد شد.

برای مدت کوتاهی از هم جدا شوید.

اگر رابطه شما و همسرتان سرد شده است بهتر است برای مدت کوتاهی از هم جدا شوید. این کار فرصتی فراهم می‌آورد که دلتنگ یکدیگر شوید. از این زمان برای تمرکز روی خودتان استفاده کنید و نقش خود را در قبال زندگی مشترکتان بیایید.

روزهای خوب را به‌خاطر بیاورید.

این راهکار شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما گاهی اوقات به یادآوری روزهای خوب می‌تواند رابطه را گرم‌تر کند. شاید لازم باشد به عقب برگردید و کارهایی که در دوران صمیمیتتان انجام می‌دادید مجددا تکرار کنید. به مکان‌هایی که قبلا با هم رفتید دوباره بروید، با یکدیگر در یک کلاس شرکت کنید و یا به تصاویر و فیلم های قدیمی‌تان که در آن هردو خوشحال و صمیمی بودید نگاه کنید. مشکلاتی که بر سر راه صمیمیت شما قرار گرفته را کنار بزنید و بر روی چیزهایی که شما را به هم نزدیک‌تر می‌کند تمرکز کنید. گاهی اوقات شاید فراموش کنید که برای رسیدن به یکدیگر و ساختن یک رابطه خوب چقدر تلاش کردید. شاید به نظرتان همه چیز به طور معجزه‌وار اتفاق افتاد، اما این طور نیست. هردوی شما این معجزه را ایجاد کردید، لحظه لحظه‌اش را. هردوی شما این پیوند خاص را به‌وجود آوردید. با توجه و تمرکز بر روی نقاط قوت یکدیگر عاشق هم شدید. به خاطرآوری روزهای خوش جرقه لازم برای روشن کردن شمع صمیمیت در رابطه‌تان را فراهم می‌کند.

برای حل رابطه سرد روی گذشته تمرکز نکنید.

یک دلیل که موجب سرد شدن اغلب رابطه‌ها می‌شود، تمرکز بر روی اتفاقات تلخ گذشته و ناراحت شدن به خاطر آن‌هاست. به‌جای پذیرفتن مسئولیت هراتفاقی که موجب ناراحتی ماست، شریک زندگی خود را مقصر می‌دانیم. زندگی کردن در گذشته انرژی شما را تخلیه می‌کند، جریان فکری‌تان را مختل می‌کند و پیشرفت شما را کند می‌کند. رها کردن اتفاقات تلخ گذشته و بخشیدن یکدیگر موجب گرم‌تر شدن رابطه می‌شود. وقتی کسی را می‌بخشید در واقع دارید خود را از دردی که طرف مقابل برایتان ایجاد کرده رهایی پیدا می‌کنید.

کمی بازیگوش شوید.

بعد از گذشت چند سال از رابطه، بازیگوشی و هیجان رابطه بین شما کمرنگ‌تر می‌شود. هردوی شما به آدم‌های جدی و سخت‌کوشی تبدیل شده‌اید و بازی و خوش‌گذرانی از دید شما کاری بیهوده تلقی می‌شود. برای نجات یک رابطه سرد بهتر است کمی چاشنی هیجان و سرگرمی به زندگی خود اضافه کنید. یک یادداشت عاشقانه برای همسر خود بنویسید و روی یخچال یا داشبورد ماشین بچسبانید. با هم ورزش کنید، مثلا فوتبال بازی کنید. یا تصمیم بگیرید کاری خلاف شخصیت و عادات روزمره خود انجام دهید. با این کار صمیمیت بینتان بیشتر شده و رابطه‌تان عمیق‌تر می‌شود.

برای حل رابطه سرد حال یکدیگر را بپرسید.

اگر همسرتان وقتی از سرکار به منزل می‌آید، روی مبل می‌نشیند و مشغول دیدن تلویزیون می‌شود و با شما هیچ سخنی نمی‌گوید، بهتر است کنار او بنشینید و با او صحبت کنید. او لزوما این کار را برای ناراحت کردن شما انجام نمی‌دهد. پس بهتر است برای نجات رابطه خود سر صحبت را با او باز کرده و مثلا حالش را بپرسید و در مورد اتفاقاتی که در طول روز برایش افتاده صحبت کنید. با این‌کار همسرتان پی می‌برد که به او توجه می‌کنید و حال بدش را درک می‌کنید.

هر روز به همسرتان ابراز علاقه کنید.

مطالعات نشان داده است که ابراز علاقه فیزیکی بین زوجین، هورمون‌های شدی را در بدن آزاد می‌کند، فشارخون را کم می‌کند و استرس و فشار را کاهش می‌دهد. اگر حس می‌کنید رابطه شما و همسرتان به سردی گراییده، بهتر است هر روز به او ابراز علاقه زبانی و فیزیکی کنید. بیشتر دست یکدیگر را بگیرید، به چشم‌های یکدیگر نگاه کنید و همیشه به او لبخند بزنید.

این ۱۰ نکته طلایی به شما و همسرتان کمک می‌کند که به یکدیگر نزدیک شده و آتش عشقتان را شعله‌ور تر کنید. دست‌آخر به خاطر داشته باشید که نجات یک رابطه سرد تنها با از خودگذشتی و تلاش طرفین ممکن است. امیدواریم شمع عشقتان همیشه روشن بماند.

3 دیدگاه ها

 1. شیلا گفت:

  جناب آریافر دوره آموزشی همسر دلخواه من عالی بود بی نهایت سپاسگزارم .
  در واقع بعد همه این چالش ها وقتی یک رابطه ایی با عشق و آرامش شروع می کنی احساس امید و امنیت رابطه بیشتر و بیشتر خواهد شد واقعا این رفتارهای جدید و پر از اشتیاق و عشق در همسرم لذت چندین برابری به رابطه ما داده و همینطور هم یاد گرفتیم چطور این شرایط را حفظ کنیم تا پایداری عشق و رابطه همیشگی باشه بی نهایت از همه تلاش و صبوری و انرژیتون در جلسات آموزشی سپاسگزارم . موفقیت روزافزون شما را از خدای بزرگ خواستارم.

 2. Maryam sedaghat گفت:

  از چالش های بزرگ زندگی من در رابطه با همسرم این بود که نمی دونستم چطور جذب خودم کنم اینکه چطور در رابطه وفادار بماند مدت ها این موضوع ذهن من رو به خودش مشغول کرده بود تا اینکه از طریق یکی از دوستانم با دوره های آموزشی جذب همسر جناب آریافر آشنا شدم و با شرکت در این دوره های آموزشی مهارت های باور نکردنی در ارتباط با جذب همسر آموختم و این آموخته ها را در زندگی بکار گرفتم و به تاکیید ایشان که باید مو به مو آنها را انجام دهم و یاد گرفتم و با صبر و تدبیر و تفکر در انجام مهارت ها و تکنیک ها بعد از مدتی وفاداری و متعهد بودن را در همسرم به رابطه دیدم و در حال حاضر همسرم بشدت توجه زیادی به من و رابطه با من دارد که من گاهی شک می کنم و تعجب می کنم که این همان همسر من بوده که به هیچ عنوان توجه نمی کرده و به من احساس عدم اطمینان در رابطه می داد !؟ ولی بعد از پایان این دوره ها کاملا تغییر رو در همسرم احساس می کنم و خدا را هزاران بار سپاسگزارم . به خانم ها توصیه می کنم حتما در دوره های آموزشی جناب آریافر شرکت کنند متوجه تغییر و لذت و امنیت و اعتماد در رابطه با همسر را احساس می کنند.

 3. Parisa.kn گفت:

  بعضی ازین مشاور و روانشناس خانواده یه نظرهایی میدن که آدم حیرت زده میشه یکی از همین مشاور خانواده های معروف که همه میشناسنشون میگفت بعد اینکه یه رابطه تموم شد به اندازه زمانی که توی اون رابطه بودی باید به خودت زمان بدی و بعد وارد یه رابطه جدید بشی … یعنی من اگه از یه رابطه ای ده سال بیرون بیام تا ده سال نباید وارد هیچ رابطه ای بشم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *