مشاوره قبل از ازدواج ، کلید رسیدن به یک زندگی رویایی

12 راهکار برای داشتن ارتباط موثر با فرزندان
۱۲ راهکار برای داشتن رابطه موثر با فرزندان
۱۱ خرداد ۱۳۹۸
16 راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۱۶ راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۱۱ خرداد ۱۳۹۸
مشاوره قبل از ازدواج

نظرتان در مورد مشاوره قبل از ازدواج چیست؟ آیا اصلا به مشاوره خانواده اعتقاد دارید؟ به نظر شما کسی بهتر از خودتان شما را می‌شناسد؟ نظرتان در مورد اصلا مشاوره چیست؟ حال از نظر شما مشاوره برای انتخاب همسر چقدر می‌تواند مفید باشد؟ از نظر بسیاری از روان‌شناسان، مشاوره قبل از ازدواج شما را برای شروع زندگی مشترک آماده می‌کند. اما ایا واقعا مشاوره ازدواج به شروع موفق زندگی مشترک کمک می‌‌کند؟

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟همانطور که می‌دانید، انواع مختلف مشاوره در دنیا وجود دارند. مشاوره ازدواج همان مشاوره خانواده است که قبل از ازدواج با زوجین صحبت می‌کند. از قدیم نیز مثل بوده که جنگ اول به از صلح آخر، در نتیجه بهتر است قبل از شروع زندگی پیش مشاوره ازدواج بروید.

بسیاری از زوجین بعد از ازدواج دچار مشکل می‌شوند و مشاوره را آخرین راه‌کار می‌دانند تا زندگی مشترک‌شان را نجات دهند. اما این یک تصور غلط است. بهتر است قبل از ازدواج به مشاوره برای انتخاب همسر بروید تا در زندگی مشترک دچار مشکلات متعدد نشوید.

اما واقعا مشاوره ازدواج چه کار می‌کند؟ چطور می‌تواند تشخیص دهد که دو نفر برای زندگی مشترک با هم مناسب هستند یا نه؟

این کار اصلا جادو و پیشگویی نیست! مشاوران ازدواج به شکلی آموزش دیده‌اند تا قادر باشند تیپ شخصیتی هر فرد را بشناسند. آنها بر اساس پرسش و پاسخ‌هایی که در جلسه مشاوره خانواده انجام می‌دهند در می‌یابند که تیپ شخصیتی مراجعه کننده‌شان چیست.

مشاور تلاش می‌کند تا تیپ شخصیتی هر دو زوج را به بشناسند. پس از این مرحله نوبت به سازش دو تیپ شخصیتی با یکدیگر است. مشاور در طی دوران تحصیل خود به صورت کامل آموزش دیده و می‌داند که کدام دو تیپ شخصیتی کنار یکدیگر زندگی آرامی خواهند داشت و کدام دو تیپی به هیچ‌وجه با یکدیگر سازش نمی‌کنند.

البته شاید برای شما جای سوال باشد که در حقیقت این اطلاعات از کجا به دست آمده و چگونه می‌توانند تشخیص دهند که این دو تیپ مناسب زندگی مشترک با یکدیگر هستند یا نه؟

قسمت عمده‌ای از علم روان‌شناسی، تجربی است. یعنی بر اساس تجربه به دست آمده از مراجعین مختلف توانسته‌اند بر اساس فلسفه استقراء به یک اجماع برسند. زمانی که مهر تایید علمی بر روی این اجماع بخورد، دیگر تبدیل به یک اصل شده و برای همه آن را تجویز می‌کنند.

برای مثال شما خودتان تصور کنید که زندگی مشترک دو شخصیت کاملا لج‌باز و یک‌دنده چطور خواهد شد؟ آیا آینده روشنی برای آنها پیش‌بینی می‌کنید؟ یا یک جنگ و دعوای همیشگی در ذهن شما می‌آید؟

آیا خودمان، خودمان را بهتر نمی‌شناسیم؟

آیا خودمان، خودمان را بهتر نمی‌شناسیم؟

سوالی که بسیاری از افراد می‌پرسند همین است، آیا خودمان، خودمان را بهتر نمی‌شناسیم؟ قطعا همینطور است. مشاوره برای انتخاب همسر زمانی مفید است که شما خودتان را در درجه اول بشناسید. اما واقعا چرا مشاوره خانواده و مشاوره قبل از ازدواج وجود دارند؟ دلیل این است که ما می‌خواهیم خودمان، خودمان را فریب دهیم.

همه ما در حقیقت مفاهیم انتزاعی را می‌شناسیم. همه در ذات خودمان می‌دانیم که چه چیزی فضیلت و چه چیزی رذیلت است. اما چه می‌شود که رذیلت خودمان را خوب جلوه می‌دهیم؟ ما همواره در تلاش هستیم تا خودمان و دیگران را فریب دهیم. حتی اگر از کسانی که بدترین جرایم را مرتکب می‌شوند بپرسید، دلیل قانع‌کننده‌ای برای اعمال خودشان دارند. دلایلی که شاید برای خودشان قانع‌کننده باشد و هیچ توجیه منطقی پشت آن نیست.

در مورد مشاوره برای انتخاب همسر نیز موضوع به همین شکل است. در گذشته ازدواج‌ها سنتی بودند. شاید بزرگ‌ترین مزیت ازدواج سنتی عدم وجود عشق در گام اول بود. البته بسیاری از منتقدان این مساله را یک ایراد می‌دانند و باور دارند که زندگی باید بر پایه عشق آغاز شود. این حرف کاملا صحیح است اما عشق باعث می‌شود که دیگر فکر و منطق از میدان بیرون شوند.

این اتفاق معمولا چیزی نیست که هر کس به اختیار خودش انجام دهد، اما خوب این خاصیت عشق است. در نتیجه برای اینکه هم زندگی را با عشق آغاز کنید و هم بتوانید حقایق را در مورد یکدیگر بهتر بشناسید، باید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید. مشاوره ازدواج علم غیب ندارد و نمی‌تواند پیشگویی کند. او تنها قادر است تفاوت راست و دروغ را متوجه شود. مشاوره خانواده آموزش دیده تا شخصیتی که پشت نقاب شما مخفی شده است را از فرسنگ‌ها دورتر ببیند. شخصیتی که حتی خودتان نیز از وجود آن آگاه نیستید.

او می‌تواند منشاء رفتار‌های زن و مرد را ریشه‌یابی کند. ممکن است در ظاهر با خودتان بگویید که طرف مقابلم کمی عصبانی است. اما مشاوره می‌تواند ریشه این عصبانیت ر بیابد و ببینید که در چه مواردی این عصبانیت بروز پیدا می‌کند. حال ممکن است این عصبانیت با شوخی و مزاح تحریک شده و بروز پیدا کند. تصور کنید که فرد مقابل او فردی کاملا شوخ و با‌نمک است و تمایل دارد همواره شوخی کند. در این حالت زندگی آنها هیچ‌گاه پایه استواری نخواهد داشت.

شاید همه ما بدانیم که چنین ازدواجی آینده روشنی نخواهد داشت، اما مشکل اساسی اینجاست که می‌خواهیم به دلیل عشق و علاقه خودمان را فریب دهیم. زمانی که عشق بر ذهن ما غلبه می‌کند، چیزی جز عشق را نخواهیم دید. به اصطلاح قدیمی، عشق ما را کور و کر می‌کند. این یعنی نه چیزی را می‌بینیم و نه چیزی را می‌شنویم، تنها می‌خواهیم به وصال معشوق خود برسیم و جز این چیزی را نمی‌خواهیم.

معمولا اگر ما ریشه رفتار‌های مختلف را بدانیم، می‌توانیم به یک نتیجه‌گیری درست و منطقی برسیم. حتی در برخی موارد دیده شده که زوجین ریشه رفتار طرف مقابل خود را نیز می‌دانند، اما باز نمی‌خواهند قبول کنند که این رفتار می‌تواند زندگی مشترک آنها را به صورت کامل نابود کند.

 مشاوره ازدواج تا چه حد می‌تواند کمک کند؟

 مشاوره ازدواج تا چه حد می‌تواند کمک کند؟

در نهایت باید گفت که مشاوره برای انتخاب همسر نیز همانند هر علم دیگری صد در صد و حتمی نیست. مشاوره تا حدودی مسائلی که متوجه شده را به شما اعلام کرده و یک پیش‌بینی کلی در مورد آینده زندگی شما انجام می‌دهد. این پیش بینی حتمی نیست. به صورت کلی به جای اینکه روی تصمیم‌گیری نهایی تمرکز کنید، باید به تجزیه و تحلیل شخصیت خود و همسر آینده‌تان توجه کنید. با تمام وجود به صحت حرف‌های مشاوره فکر کنید، ببینید آیا واقعا می‌توانید با چنین شخصیتی یک عمر زندگی کنید یا خیر؟

فقط به یاد داشته باشید که مشاوره ازدواج معجزه نمی‌تواند کند، او مسیر درست را تا حدودی به شما نشان می‌دهد و این شما هستید که آن مسیر را انتخاب کرده و پا در آن می‌گذارید. اگر می‌خواهید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید تا نظر مثبت او را بشنوید، پس بهتر است از مراجعه به مشاوره خانواده صرف نظر کنید. اگر می‌خواهید از مشاوره خانواده استفاده کنید، پس آماده شنیدن بد‌ترین نظرات و اتفاقات ناخوش‌آیند باشید.

 

 

 

8 دیدگاه ها

 1. Nazii parastooi گفت:

  سلام اگر کتاب و اینترنت وجود داره و ما با مطالعه می تونیم انتخاب کنیم چرا این همه اختلاف و طلاق شکست عشقی زیاد شده!!
  من با شما مخالفم حتما برای انتخاب همسر خوب باید از یک مشاور خانواده کمک گرفت تا با انالیز طرف مقابل راه درست در انتخاب همسر آینده را به ما نشون بدن تا در آینده پیشگیری کنیم از خیانت و طلاق و درد و رنج جدایی ، صحبت یک عمر زندگیه . حتما به مشاور خوب مراجعه نکردی که بدبین شدی البته به شما حق می دم .شما یه سرچ خوب تو اینترنت داشته باش مثلا سرچ کن بهترین مشاور خانواده می تونی یه مشاور خوب تعیین کنی تا بهترین راهکار برای انتخاب همسر داشته باشی. با این طرز تفکر آینده و زندگی خودت رو تباه نکن.

 2. عسل گفت:

  از نظر من آدم خودش با یه تحقیق و مطالعه و خوندن کتاب و سرچ تو اینترنت به آگاهی و دانش می رسه بدون مشاور خانواده هم میشه همسر انتخاب کرد مگه پدر مادر های ما زمانهای قدیم به مشاور خانواده مراجعه کردند !! این مشاور خانواده ها هم فقط هزینه می گیرند . در اخر هم خیلی هاشون راه درست و یه راهکاری که دردی دوا کنه نمی دن همه حرفها تکراری و تئوریک . حداقل قبل از رفتن به مشاور خانواده ، خوب تحقیق کنید پیش هر کسی نرید . واقعا بعضی ها آدم رو دلسرد و از هر چی مشاور دلزده می کنند.

 3. Nilooo گفت:

  سلام غزال خانم منکه بیشتر بخاطر این میترسم که صبر و تحملم کم شده زود عصبی میشم میترسم زمانی که بحثم میشه با همسر آیندم نتونم جلو عصبانیتمو و بگیرم خیلی حساس شدم از طرفی بخاطر تحصیلاتم توی بارسلونا انقدر درگیر کار و تحقیقات دانشگاهیم هستم از صبح ساعت ۶ میرم تا ۱۰ شب دیگه به نظر شما دل و رمقی میمونه برای تشکیل خانواده ؟ تازه وقتی ازدواج کنم به نظرتون همسرم میتونه این شرایطو قبول کنه ؟ همه این موارد باعث شده سردرگم و بلاتکلیف بشم و ترس از آینده دارم از طرفی سنم هم داره میره بالا واقعا نمیدونم باید چیکارکنم

  • غزال گفت:

   سلام عزیزم واقعا میدونم شرایط سختیه . اما میتونی هدف رو مشخص کنی برنامه ریزی کنی تصمیم درست و برای زندگی بگیری .

 4. Bita گفت:

  با این وضع اقتصادی خب باید هم از ازدواج ترسید و از مسئولیت ازدواج فرار کرد و به کوه و بیابون پناه آورد

  • غزال گفت:

   سلام بیتاجان دلایل که زیاد هست اما منم فکر میکنم بیشتر به خاطر دخالت های خانواده ها باشه که از ازدواج می ترسن چون توی فامیل و بین چنتا از دوستام دیدم که میگم .. پدر و مادر توی انتخاب دختر و پسر ها دخالت میکنن حق هم دارن با این اوضاع که اکثر ازدواج ها به دو سال نمیرسه تصمیم به جدایی و طلاق میگیرن و از روی عشق و عاشقی و هیجان اشتباه انتخاب میکنن بعد پشیمون میشن .

 5. آذر گفت:

  من می خوام قبل از ازدواج بیام برای مسئولیت پذیری در زندگی مشترک . اعتقاد دارم به جای اینکه تو زندگی با همسرم به چالش مواجه بشم ضعف های خودم رو برطرف کنم ترس از مسئولیت ازدواج و زندگی مشترک یکی از ضعف های بزرگه برام که حتما باید حل کنم . پیشگیری بنظر من خیلی بهتره . تا اینکه وارد زندگی بشم و بخوام از مشاور خیانت یا مشاور خانواده در این مورد استفاده کنم. هرچند که در زمان خودش هم حتما برای موارد دیگه و مشکلات بین من و همسرم به مشاور خانواده مراجعه می کنم.

 6. Tina_68 گفت:

  من در حال حاضر توی فشار ازدواج هستم از طرف دوستان و اطرافیان ، خانواده هم یه نفرو انتخاب کردن هرچقدر میگم نمی خوام میگن سنتو نگاه کن دوستاتو ببین اطرافیانتو ببین همه ازدواج کردن .. آخه نمیشه که واسه خاطر دیگران ازدواج کرد . خانواده اگه خوششون اومد و طرف مقابل رو تایید کردن همه چی حله در غیر اینصورت طرف مقابل به درد نمی خوره و مخالفت میکنن اینکه نمیتونیم انتخاب کنیم به نظرم یه گوشه از مجرد موندن ما جووناست . من معتقدم ادم بخواد انتخاب کنه باید از یک مشاور خانواده کمک بگیره که حداقل یک مسیر بهتر و صحیح نشون ادم بدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *