چگونه می توان بعد از خیانت زن یا مرد زندگی کرد

اولویت اول همسر شدن
چطور به اولویت اول همسر خود تبدیل شویم؟
۱۱ خرداد ۱۳۹۸
لطفاً این تبر کوبنده و کشنده را بر فرق تنومند زندگی زناشویی خود نکوبید!
۱۱ خرداد ۱۳۹۸

بعد از خیانت چه باید کرد ؟

بعد از خیانت همسر آیا براستی می شود دوباره به زندگی برگشت و روابط را عادی کرد ؟ خیلی ها در این مواقع اولین فکر و اولین تصمیم شان طلاق است . اما آیا طلاق تنها راه حل است ؟ اگر شوهرم یا زنم را ببخشم آیا دیگر اشتباه و خیانت نخواهد کرد ؟
مطلب زیر به بررسی موضوع بعد از خیانت از نگاه آقای مهدی آریافر ، مشاور خانواده می پردازد . که امیدواریم برای تمام کسانی که دچار معضل بی وفایی شده اند و دوران بعد از خیانت همسرشان را سپری می کنند مفید واقع شود.

و اما بعد از خیانت …

مرد جوانی که همسرش به او خیانت کرده می گوید: فلانی گفت: بی غیرت! بی تعصب! من اگر جای تو بودم زنم را می کشتم. دیگری می گوید: چنین فردی دیگر برای تو همسر زندگی نخواهد شد و تا عمر داری باید دست به عصا راه بروی که مبادا او باز هم به تو خیانت کند. فرد دیگری که ادعا می کند متخصص و مشاور است نیز می گوید: تکلیف چنین مرد یا زنی روشن است، تنها راهی که باقیمانده جدایی و طلاق است.
روشن است که شخصی که مورد بی وفایی و خیانت زن یا شوهرش واقع شده ، احساس خیانت، فریب خوردگی و طرد شدگی می کند و به شدت عصبانی است. او متوجه مسائل دردناکی شده که به شدت بر روحیه اش تأثیر مخرب گذاشته است. همسر او به احساساتش توجهی نکرده و بر خلاف عهدو پیمانی که در هنگام ازدواج بسته، به او خیانت کرده است.
در ۹۴ درصد موارد، بی توجهی مرد به شناسایی و رفع نیازهای عاطفی همسرش و بی توجهی زن به تامین نیاز جنسی شوهر، باعث شکل گیری خیانت شده است و تنها ۶ درصد نیاز مادی در این مورد نقش داشته است.
مردی که برای مشاوره در خصوص خیانت زن خود مراجعه کرده بود، می گفت: “جناب مشاور ،هرگز تصور نمی کردم دوباره با همسرم ارتباطی طبیعی داشته باشم . تصور نزدیکی و ارتباط زنم با مردی غریبه نه تنها مرا را عذاب می داد، بلکه موجب عصبانیت شدیدمن نیز می شد. “
او هر زمان به یاد آنچه همسرش کرده بود می افتاد، به شدت احساس رنجش می کرد. او می گفت: واقعاً درمانده شده ام و دیگر آبرویی بین دوست و آشنا برایم نمانده است. احساس خرد شدن و حقارت می کنم. دیشب تصمیم داشتم همسرم را بکشم اما نمی دانم چرا عرضه اینکار را نداشتم.
به عنوان یک مشاور که بارها با خیانت همسران مواجه شده ام باید عرض کنم، آزردگی واکنشی طبیعی در برابر هر شخصی است که موجب ناراحتی ما می شود. در واقع دفاعی هیجانی است که این پرسش های تردیدآمیز را در ذهن فرد ایجاد می کند که از شخصی که به تو آسیب زده اجتناب کن، زیرا ممکن است او در آینده دوباره به تو آسیب بزند.
بسیاری از دوستان و نزدیکان فرد نیز مدام او را سرزنش می کنند و با تکرار آن پرسش های تردیدآمیز او را به اتخاذ تصمیم نسنجیده و غیرعقلانی ترغیب می کنند.
اما باید توجه داشته باشیم که آزردگی بیش از حد مانع اساسی احساس خشنودی در افراد است. متأسفانه بسیاری از افراد قادر به کنترل افکار و هیجانات آزاردهنده ای که در نتیجه خیانت همسرشان به سراغ آنها آمده نیستند و اگر سریعاً با یک مشاور و متخصص حرفه ای مشورت نکنند چه بسا ممکن است دست به کارهای خطرناک و پشیمان کننده ای بزنند.

تجربیات من در برخورد با مراجعینم نشان می دهد که سه موضوع به شدت ذهن مرد یا زنی که مورد خیانت همسرش واقع شده را ، آزار می دهد.

موضوع اول این است که همسرش فردی غریبه را به او ترجیح داده است. او اغلب از خود می پرسد:

یعنی آن فرد غریبه از من بهتر و سرتر بوده است؟ آیا او از من خوش تیپ تر یا زیباتر است؟ آیا او شرایط مالی بهتری دارد؟ و یا …
باید به این افراد عرض کنم: ابداً چنین نیست. گفتگوهای خصوصی من با زنان و مردانی که به همسران خود خیانت کرده اند و نیز تست های شخصیت شناسی صورت گرفته بر روی آنها نشان می دهد که در ۹۴ درصد موارد، بی توجهی مرد به شناسایی و رفع نیازهای عاطفی همسرش و بی توجهی زن به تامین نیاز جنسی شوهر، باعث شکل گیری خیانت شده است و تنها ۶ درصد نیاز مادی در این مورد نقش داشته است.
اما عامل دومی که باعث می شود تا مرد یا زنی که مورد خیانت واقع شده، به فکر جدایی و طلاق بیافتد، این است که او مدام این پرسش تردیدآمیز را با خود تکرار می کند که :
چگونه می توانم اطمینان داشته باشم که در صورت ادامه زندگی مشترک، همسرم مجدداً به من خیانت نکند؟
پاسخ این پرسش بسیار واضح است اگر شما به درستی نیازهای همسرتان را شناسایی و پاسخ صحیحی به آنها می دادید، ابداً خیانتی نیز شکل نمی گرفت. زیرا علت خیانت بی توجهی شما به خواسته های همسرتان بوده است و همین امر باعث شده تا او برای رفع نیازهایش به جنس مخالف دیگری متمایل شود که توانسته است بخوبی نیازهای او را رفع کند.
مهم نیست مشاورتان چه کسی باشد و چه راهکارهایی را برای ترمیم زندگی تان ارائه دهد ، آنچه که اهمیت دارد این است که شما سعی کنید به کمک مشاورتان ، مهارت های شناسایی نیازهای همسر و نحوه پاسخگویی به آنها را بیاموزید تا برای همیشه ریشه های شکل گیری بی وفایی و خیانت را در زندگی زناشویی تان بخشکانید.
موضوع سومی که مردان یا زنانی را که مورد خیانت همسرشان واقع شده اند، به شدت آزار می دهد این است که حتی در صورت بخشش همسر و ادامه زندگی مشترک،فراموش کردن بی وفایی و خیانت او غیرممکن است و خاطرات این بی وفایی آنها را آزار می دهد.
در پاسخ باید بگویم : یکی از قابل ملاحظه ترین تجربیات من به عنوان متخصص ترمیم و بازسازی روابط آسیب دیده از خیانت همسران این است که علی رغم چنین خاطراتی ، می توان چنین روابط تخریب شده ای را بازسازی نمود و زوجین را به ادامه زندگی مشترک بازگرداند.
در کمال تعجب اطرافیان ، بسیاری از مراجعینم ، پس از مشخص شدن و حل مسائل زیربنایی بین زوجین ، آنها حتی با وجود خاطرات خیانت قادرند برای رسیدن به بهبود روابط مشترک خود تلاش کنند.

9 دیدگاه ها

 1. Pooneh گفت:

  سلام جناب آریافر عزیز خوشحالم که سایت شخصی شما رو پیدا کردم مدت ها بود خواستم از اتفاقات خوبی که در زندگیم افتاد برای شما بازگو کنم خیلی دنبالتون گشتم نمی دونید الان چقدررر خوشحالممم .
  نمی دونم اونروز رو به خاطر دارید یا نه که من به اتفاق برادرم خدمت شما رسیدیم افسردگی شدید داشتم و با حالات روحی خیلی بد ترس ، استرس، افسردگی شدید طپش قلب بالا اومدیم پیشتون ینی قبل از شما نزد سه روانشناس و روانپزشک رفته بودیم که اخرین روانپزشک گفته بود باید در بیمارستان بستری شوم تا با شوک درمانی از این حالت خارج شوم اما برادرم مخالفت کرد و از اونجایی که قبل ها با تخصص شما آشنا بود و شنیده بود که تکنیک هاتون در ارتباط با ترمیم و رفع افسردگی و ترس و استرس شدید متفاوته و روش خاص خودتونو دارید . اومدیم پیش شما من روی مبل روبروی شما با حال بد و ضعف و بی حالی نشسته بودم نمی دونم چه انرژی از شما گرفته بودم شما با یک جمله ابتدایی لبخند را به من بعد از چند سال هدیه دادید . جالب بود برام شما تشخیص دادید که دقیقا مشکل افسردگی من از کجا نشأت گرفته بود همونجا قرص ها رو از من گرفتید و با مزاح گفتید این همه شکلات قندتو بالا می بره باشه پیش من برات خوب نیست . اون زمان ها به دلیل خیانتی که در زندگیم بوجود اومد و نتونستم برای کسی بازگو کنم و شما متوجه این شدید و به من دلداری دادید و امید به زندگی چون واقعا قصد داشتم از همسرم جدا شم حتی فکر خودکشی به سرم زده بود. دیگه تاب و توان ادامه زندگی رو نداشتم . تنها مشاوری که متوجه این موضوع شد شما بودید آخه دو تا مشاور قبل از شما هم رفته بودم به غیر از روانشناس خانواده و روانپزشک گفته بود برید جدا شید. اونروز کاملا احساس کردم یک بار سنگینی از روی دوشم برداشته شد رها و آزاد شدم . من این چند سال به دلیل تشخیص اشتباه این روانشناس ها و روانپزشک ها فقط قرص می خوردم اما از همون جلسه اول با شما دیگه احساس می کردم واقعا نیازی ندارم به ادامه قرص خوردن .حال و روزم که بهتر شد جلسات زوج درمانی شروع شد که اختلاف چندین ساله من و همسرم ترمیم شد و ما رابطه خوبی پیدا کردیم . از نفرت به عشق رسیدیم ارتباطم با فرزندم خیلی خوب شده و دیگه پرخاشگری نمی کنه با کشف استعدادی که کردید الان من یک تولیدی راه اندازی کردم که شما بارها به من می گفتید حتما این استعداد باید به نتیجه مطلوب و تولید برسه که همین اتفاق افتاد و خداروشکر این برند رو ایجاد کردم و به استقلال مالی رسیدم خیلیی خوشحالم الان که دارم برای شما می نویسم و می دونم که خیلی حرف زدم و کلی درد و دل کردم احساس می کنم روزهایی که میومدم مشاوره و آموزش هایی که ازتون می گرفتم زنده شد و حال روزم خیلی بهتر شد وقتی براتون نوشتم . از خدا برای شما آرزوی سلامت و تندرستی و موفقیت دارم . خیلی خیلی ممنونم از شما . توفیقی بشه یک بار برای قدردانی خدمت برسم و بزودی میام پیشتون به انرژی شما خیلی نیاز دارم . دورود به طبیب جان سایه شما مستدام جناب آریافر بزرگ و عزیز.

  • محبوبه گفت:

   خوش به حال شما من الان دوران شوک و بحران بعد از خیانت دیدن از همسرم هستم .کاش این روزها و این عذابی که دچارشم بگذره دارم دق می کنم

   • نور گفت:

    سلام اگه خلاف شرعی اتفاق نیافتاده باشه خیانتی هم شکل نگرفته وصرفا بافته های ذهنه اگه زن چنین کاری کرده باشه واقعا جبرانش…. ولی اگه از طرف مرد باشه صیغه شرعی خونده شده باشه گناهی صورت نگرفته وغیرت در زن نداریم که اون حسده وگناه بزرگ ن باید سعی کنه نیاز های شرعی شوهر براورده کنه ویا مدیریت اگه زن سرد مزاج باشه وشوهر گرم باید چنین مسائلی وهم انتظار داشت

  • نور گفت:

   سلام ببینید همین رفتار شما وادبیات شما که خانمی آقا روعزیز خطاب کنه از نظر من خیانت محسوب میشه من معتقد به این نکته هستم که آقای نامحرم با خانم نامحرم باید حداقل ارتباط اون هم درحد ضرورت با حداقل گفتار نه بیشتر حتی یک کلمه لزومی نداره کلی حرف زیادی زده بشه که قطعا به جاهایدیگه کشیده میشه دکتر عزیز زشته

 2. مرضیه گفت:

  آقای آریافر عزیز از آموزش های متفاوت و بی نظیر شما بسیار آموختم امیدوارم هر جا هستید سلامت باشید و عاقبتتون بخیر .

 3. الهام محبی گفت:

  این دوست من فکر کنم با همسرش هم همینطور حرف می زنند. از ادبیات و لحن شما کاملا مشخصه چرا دچار بحران و تنش در روابط شدین . پیشنهاد می کنم برای زندگیتون سرمایه گذاری کنید . البته اگر براتون ارزش داشته باشه . حتما علم و روشهای ایشون متفاوته من تحقیق کردم که برای ترمیم روابط زوجین ساعتها بصورت خصوصی زمان می گذارند خب این در نوع خودش قابل ستایشه مشکلات و مسائل رو ریشه ایی ترمیم می کنند . اکثر مشاور خانواده ها می گن جدایی در واقع هزینه دریافت می کنند بعد دستور به جدایی می دن … من سه نفر از دوستانم مراجعه کردند نزد اقای آریافر می گفتند روشهایی که در جلسات بکار می برند ما در جایی نشنیدیم و کاملا کاربردی و تأثیر گذار بود ، حتما دلیلی وجود داره که هزینه های جلساتشون بالاست .
  بدست آوردن آرامش ، و زندگی سالم همراه با تعهد بنظرم ارزششو داره دوست گرامی . براتون دعا می کنم که از درون به آرامش برسید.

 4. پریناز ابراهیمی گفت:

  بله منم با نظر این دوستم موافقم هزینه های ترمیم خیلی بالاست کاش این علم و روشهاتونو در اختیار همه قرار می دادید اینجوری زندگی خیلی ها نجات پیدا می کنه مثلا من خودم الان دو ساله می خوام بیام پیشتون واقعا از پس هزینه هاتون بر نمیام مجبور شدم برم یه مشاور ارزون قیمت که اونم بعد از چند جلسه گفت بنظرم جدا شید بهتره این انصاف نیست واقعا یه فکری برای امثال ماها کنید من مجبور شدم به خاطر بچم تو این زندگی بمونم یا حداقل مثل خیلی ها که آموزش انلاین دارند و اطلاعات خودشون رو در اختیار عموم قرار می دن در سایت بگذارید انحصار طلبی زیاد خوب نیست .

 5. ...sarina... گفت:

  کارگاه ها باز هزینش بد نیست اما جلسات ترمیم واقعا بالاست من و نامزدم می خواستیم بیاییم پیش مشاور خانواده که این مشاور رو معرفی کردند و بشدت به تخصص شما نیاز داشتیم ولی مبلغ ویزیتتون واقعا نشدنیه برامون

 6. Kamelia.NS گفت:

  سلام چرا این کارگاه آموزشی وفادار سازی همسر رو تو سایت اطلاع رسانی نمی کنید این از نظر حرفه ایی هم درست نیست که فقط برای افردا خاص و مرفح بی درد دوره برگزار کنید بنظرم غیر اخلاقیه واقعا چرا باید دانش شما برای یک سری افراد خاص باشه چرا تفاوت قائل میشید حیف از دختر داییم که شرکت کرد تو کارگاه شما بدم میاد اگر نه ازشون می گرفتم که چی می گید تو کارگاهتون لطفا این کامنت رو تایید کنید تا حرف من حداقل دیده شه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *