اهمیت مشاوره و دلایل رجوع به مشاوره چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج ، کلید رسیدن به یک زندگی رویایی
۱۱ خرداد ۱۳۹۸
16 راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۱۶ راه‌کار برای داشتن رابطه پایدار با همسر
۲۰ خرداد ۱۳۹۸
اهمیت رجوع به مشاوره

همه ما در زندگی، لحظاتی را تجربه می­کنیم که ما را دچار سردرگمی و نگرانی بیش از اندازه­ می­کند، زمان­‌هایی ذهنمان پر از سوالاتی بی جواب می­شود و برای پیش رفتن به سوی رهایی از این مخمصه، نیاز به کمک داریم در این زمان اهمیت مشاوره مشخص می‌شود. ممکن است در حال قرار گرفتن در تجربه‌ه­ای جدید همانند ازدواج باشید و یا در زندگی زناشویی و خانوادگی خود سوالات مبهمی در ذهنتان به وجود آمده باشد، در هر صورت، باید بدانید که امروزه مراکز مشاوره ازدواج، مشاوره خانواده ی خوب و حتی مشاوره روابط بین همسران و خیلی از مراکز متفاوت در دنیا هستند که پاسخ سوالات شما را بهتر می­دادند و با کمی همفکری و رهبری، می­توانند شما را در مسیر درست­‌تری هدایت کنند.

چه بسا افرادی که با بی‌­توجهی به این موضوع و اهمیت ندادن به مشکلات کوچک زندگیشان، با معضلات بزرگ­تری روبرو شند و مسیر زندگیشان به بی­راهه‌­هایی جبران ناپذیر کشیده شد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با اهمیت مشاوره و مراجعه به آن بیشتر آشنا شویم.

اهمیت مشاوره

اهمیت مشاوره

مهم ترین مساله­ای که در زندگی هر کسی بیشتر از همه چیز اهمیت دارد، سلامت، نشاط و حفظ روابط سالم و شاد در خانواده است. یک زندگی بر پایه عشق و محبت و پر از اتفاقات خوش و لحظات زیبا…که البته همیشه هم به این روال طی نخواهد شد. همه ما ممکن است در زمان ازدواجمان دچار دودلی و تردید شده باشیم که آیا انتخاب ما درست است یا بعد از ازدواج به مشکل برنمی­خوریم؟

ممکن است در طول زندگی مشترکمان دچار ناراحتی و استرس­هایی شده باشیم، که روابطمان را تحت شعاع قرار داده و تزلزل­هایی در زندگیمان ایجاد کرده و یا اصلا در بافت خانوادگی ما جدیدا آن گرمی و روابط خوب همیشگی از بین رفته و شاید نیاز به کمی تغییر داریم. همه این­ها یعنی زندگی شما در این دوره نیاز به کمک دارد و با مشورت و همفکری با کارشناسان و مشاوران مرتبط می­تواند به مسیر درستی هدایت شود.

در واقع امروزه در سراسر دنیا مردم قبل از شروع یک رابطه جدی برای زندگی مشترک به مشاوره ازدواج رجوع می­کنند، افرادی که دوست دارند یک زندگی شاد و در کمال آرامش را تجربه کنند و با فرزندان و همسر خود درست رفتار کنند به مشاوره خانواده ی خوب می­روند و زن و شوهرهایی که با داشتن روابطی پایدار و عاشقانه فکر می­کنند برای حل مشکلات زناشویی­شان به مشاوره روابط همسران رجوع می­کنند و تجربه بهتر و آرامش بیشتری در زندگیشان به دست می آورند.

 

۳ دلیل برای مراجعه به مشاوره

 • رهایی از افکار منفی

همه ما گاهی با فکرهایی منفی و نگران کننده در مورد آینده روبرو می­شویم. افکاری که هر لحظه به ما یادآوری می­کنند، تو نمی­توانی، ادامه نده، تلاش نکن، موفق نمی­شوی، آنها تو را دوست ندارند و تو برای خانواده­ات بی اهمیت هستی و مدام به ذهن ما انرژی منفی و ناامیدی تزریق می­کنند. استرس ما را زیاد می کنند و با گرفتن اعتماد به نفس و انگیزه، ما را با شکست­ها و ناراحتی­هایی روبرو می­کنند.

افکاری که حقیقی نیستند و تاثیری واقعی بر دنیای ما می­گذارند و مدام در ذهنمان مرور می­شوند و ما را از تصمیم گیری­های مهم زندگی باز نگاه می­دارند. ممکن است این فرد، یک نوجوان ۱۵ ساله باشد و یا یک خانم و یا آقایی که بیشتر ار ۵ سال یا بیشتر از ازدواجشان گذشته است و حال سیل افکار منفی، روابط خانوادگی را نیز برهم میزند و زندگی را دچار ناراحتی­هایی می­کند، بعد از مدتی روابط خانوادگی شروع به سرد شدن می­کند؛ که ریشه همه این­ها می­تواند تنها یک رفتار اشتباه یا سوء­تفاهم در خانواده باشد…

و بهترین انتخابی که فرد را از این همه استرس و منفی بافی رها می­کند، رفتن به یک مشاوره خانواده ی خوب و یا مشاوره روابط همسران کمک گرفتن از مشاوران برای بهتر شدن روابط و ریشه­یابی مشکلات مهم­ترین کمکی است که این افراد باید دریافت کنند اهمیت مشاوره در این موردها بسیار بالاست.

 • تجربه شروعی جدید در زندگی

تجربه شروعی جدید در زندگیجمله معروفی است که می­گوید، اگر می­خواهی یک زندگی خوب را تجربه کنید، به این موضوع اهمیت زیادی بدهید که یک شروع و یک پایان خوب داشته باشید. همیشه قرار گرفتن در موقعیت جدید ما را دچار نگرانی­هایی می­کند، که کدام مسیر درست­تر است و برای یک تجربه خوب باید از ابتدا آن را درست و حسابی شروع کنیم و در مورد مساله مهمی مثل ازدواج نیز موضوع اهمیت ویژه­ای دارد.

اهمیت مشاوره ازدواج : قبل از شروع و جدی شدن روابط مشاوره ازدواج به افراد کمک می­کند تا آگاهانه و با توجه به فاکتورهای مختلف شخصیتی و نیازهای هر فرد، مخاطبش را انتخاب کند. به افراد کمک می­کند تا با خصوصیات همدیگر بیشتر آشنا شوند و با در نظر گرفتن منطق در کنار احساساتسان، روابطی معقول و درست را در پیش بگیرند.

این افراد در مشاوره ازدواج با روش­های حرف زدن در شرایط سخت با هم آشنا می­شوند و این فرصت را پیدا می­کنند تا با هم از روش متاسب­تری ارتباط برقرار کنند. از انتظارات و توقعات هم در زندگی اطلاع پیدا می­کنند و با در نظر گرفتن مهم­ترین فاکتورها در زندگی هر فرد، می­توانند روابط مطمئن­تری را در پیش بگیرند.

جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است که افرادی که به مشاوره ازدواج می­روند، ۳۰ درصد نسبت به سایرین از زندگی خود رضایت بیشتری دارند. تقریبا ۴۴ درصد از زوجین ترجیح می­دند تا قبل از هر اقدامی به مشاوره ازدواج رجوع کنند و تقریبا اکثر آنها به طور میانگین ۸ ساعت زمان در مشاوره ازدواج سپری می­کنند.

 • حفظ و بهبود یک رابطه

خواه این رابطه خانوادگی و بین همه اعضای خانواده مثل پدر و مادر با فرزندان باشد و خواه رابطه بین زن و شوهر باشد، گاهی برای بهتر شدن و بهبود رابطه­هایمان برای از بین بردن سوء تفاهمات و یا حفظ یک رابطه خوب، نیاز به مشاوره داریم. ممکن است کمی زودرنج شده باشید یا احساس تنهایی کنید، ممکن است تصور کنید سایر اعضای خانواده نسبت به شما بی توجه شده­اند، شاید احتیاج دارید با کسی درد و دل کنید و ممکن است روابطتان دچار تزلزل شده باشد. در همه این موارد و موضوعاتی شبیه به این­ها اهمیت مشاوره مشخص است و بهترین راه برای آن رجوع کردن به مشاوره روابط همسران برای بهبود رابطه زناشوییتان است و اگر این موضوع نسبت به سایر اعضای خانواده رخ داده باید به مشاوره خانواده خوب رجوع کنید و برای ازتقای کیفیت روابط خانوادگیتان، هرچه سریع­تر چاره جویی کنید.

اهمیت مشاوره در زندگی

همه ما در زندگی با مواردی مواجه می­شویم که به تنهایی قادر به حل کردن آن نیستیم نیاز به کمک و همفکری حرفه­ای داریم و چنین زمان­هایی بهترین افرادی که می­توانند به شما کمک کنند، مشاوران و روانشناسان در مراکز مشاوره ها هستند و با همدلی و گوش داده به حرف­های شما، بهترین مسیر را پیش رویتان قرار می­دهند. اهمیت مشاوره را فراموش نکنید مشاوره روابط همسران می­‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با هم بر مشکلات زندگی غلبه کنید و در مشاوره خانواده ی خوب یاد می­گیرید چطور با همه اعضای خانواده رابطه خوب و پر نشاطی برقرار کنید و از زندگی بیشتر لذت ببرید…

8 دیدگاه ها

 1. Sahar. گفت:

  به هر میهمانی یا جمع دوستانه وارد میشی زمانی که صحبت از ازدواج میشه با این ۳ جمله متفاوت روبرو میشی که میتونه روی تصمیم گیریت تاثیرگذار باشه : ۱) ازدواج نکنید ۲ ) ازدواج کردید فرزند آوری نداشته باشید . ۳ ) اگر ازدواج کردید و بچه دار شدین یک فرزندکافیست . تا این اندازه ازدواج ترسناک شده ؟ البته دیدگاه ها نسبت ازدواج متفاوت هست اما برای کسانی که مشتاق به تشکیل خانواده هستند این کلمات میتونه نشانه هایی از ترس و اضطراب در شخص مقابل ایجاد کنه چون به نظر میرسه وقتی از بین ۱۰ نفر ۸ مورد درباره این اتفاق اظهار نظر قطعی می کنند حتما در زندگی شخصی این افراد اتفاقاتی رخ داده که موجب درد و رنج و غم و شکست عشقی شده است . در این بین پس نقش مشاور خانواده کجاست ؟ اما از دریچه نگاه من برای ایجاد یک رابطه زناشویی ایده آل و مناسب باید انتخاب درست داشت . یک انتخاب سالم و درست علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی زناشویی بین زن و مرد مانند یک دومینو موجب ایجاد عشق و آرامش و محبت و یک رابطه عاشقانه خواهد شد

 2. Darya گفت:

  من معتقدم یک مشاور خانواده خوب کسیه که شنونده خوبی باشه مسیر راه درست و کارگشا نشون بده . طبق نظر شخصی خودش راهنمایی اشتباه نکنه یکی از دوستای خودم از بد اقبالی مشاور خوب و کاربلد در مسیرش قرار نگرفت. مشاور هم که مشاور ناشی بود این دو تا زوج رو به جون هم انداخت یعنی اون مشاور راهکار اشتباه نشون داد مشاجره و بحث اونقدر بالا گرفت که منجر به طلاق و جدایی دوستم با همسرش شد .

 3. Samira گفت:

  اگر طرف بهترین مشاور خانواده هم باشه از پس این مادر شوهر بر نمیاد

 4. Leyla ebrahimi گفت:

  من مادر شوهری دارم اصلا به حریم من و زندگی ما احترام نمی ذاره
  هر وقت هر ساعتی دلش بخواد میاد خونه ما بی محلی هم می کنه میره به پسرش می گه زنت نمی دونم با من مشکلش چیه همش بی احترامی می کنه . شوهرمو میندازه به جونم واقعا دیگه خسته شدم
  مادر شوهر باید بدونه پسرش دیگه ازدواج کرده تشکیل خانواده داده الان باید به فکر تربیت فرزند باشه باید به فکر رابطه بهتر با همسرش باشه . اما اگه این مادر شوهر ما بذاره و حرف نبره نیاره البته همسر من هنوز نتونسته این بخش رو مدیریت کنه که اولویت زندگیش کدومه

 5. Shirin گفت:

  قطعا همینطوره آقای دکتر،زندگی اغلب ما نیاز به حضور گرم شما به همراه عصاره های انرژی بخشتون داره که آینده موفقی رو برامون رقم بزنه…

 6. معصومه گفت:

  با مادر شوهری که خیلی دخالت می کنه تو زندگی من و همسرم چیکار کنم به نظر شما ؟؟

  • ایسان گفت:

   اقای دکتر آریافر من در زندگیم ۲ نفر رو همیشه دعا میکنم .شما ، و کسی که شمارو به من معرفی کرد . من همه ی ارامش زندگیم و دگرگونی حالم رو مدیون شما هستم .همیشه زندگیم زیبا بوده و من این زیبایی هارو نمیدیدم .شما چشم های منو باز کردین و راه درست رو نشونم دادین .نمیدونم اگر مشاوره ها و راهنمایی های شما نبود ،چه بلاهایی سر رابطم با همسرم میومد .خدا رو شاکرم که باهاتون اشنا شدم و دعا میکنم همه ی کسانی که راهشون رو گم کردن ،با کمک شما نجات پیدا کنن .خدا بهتون خیر و برکت بده

 7. نيلوفر گفت:

  ممنون دکتر،خیلی عالی بود
  همه ما واقعا درزندگیمون نیاز به یک راهنما و مشاوره داریم
  ازینکه راه درست و مسیر درست زندگی رو نشونم دادین کمال تشکرو دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *